BUTY DO TENISA – na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dlaczego specjalne buty do tenisa, a nie "tenisówki"?
Jeżeli chcesz być stałym bywalcem kortów, należałoby kupić obuwie sportowe przeznaczone specjalnie do tenisa. Dlaczego? Po korcie biegamy do przodu, do tyłu, ale i na boki, więc obuwie np. do uprawiania biegów nie będzie zbyt szczęśliwym wyborem… Odpadają również tenisówki…
Wielokierunkowość ruchu w tenisie wymaga, aby buty przeznaczone do tego sportu były dodatkowo wzmocnione w miejscach, w których mają nas chronić przed kontuzją. Stopa trzyma się w takim bucie pewnie, nawet przy ślizgach, hamowaniach i przyspieszeniach.
Materiał
Kolejna sprawa – materiały, z których wykonane są specjalistyczne buty do tenisa, są mocne, odporne na różne warunki pogodowe (mżawka, deszcz), wytrzymają duże przeciążenia.
Tak jak w przypadku rakiety, nie kupuj najnowszych i przez to najdroższych modeli – nie warto przepłacać – starszy model (i przez to tańszy) wcale nie musi być gorszy od tego najnowszego.
Buty sportowe wykonane są z materiałów nierozciągliwych, w związku z tym nie liczmy na to, że się rozejdą przy dłuższym noszeniu.
Buty powinny być również dobrane odpowiednio do stylu gry. Osoby szczupłe, lekko biegające, zwinne, powinny mieć buty lekkie, dobrze dopasowane do stopy, pozwalające na szybkie dobiegnięcie do każdej piłki. Z kolei tenisiści grający agresywnie, mocno, powinni zaopatrzyć się w obuwie sztywniejsze, dające wsparcie przy silnych stąpnięciach.
Dopasowanie rozmiaru
Zawsze mierzymy buty sportowe w skarpetkach sportowych – są grubsze od zwykłych skarpet!
Jeżeli od samego początku nie czujesz się w butach komfortowo, to kup większy rozmiar lub zapytaj w sklepie o model dla osób z szerszą stopą. Z reguły sprawdza się zasada, że między końcem najdłuższego palca stopy a końcem buta powinna być wolna przestrzeń - mniej więcej 5 mm.
Bieżnik - najważniejsza sprawa!
Buty muszą mieć podeszwę z bieżnikiem dostosowanym do nawierzchni kortu.
Nieodpowiedni bieżnik może spowodować uszkodzenie kortu!
Rada dla amatorów gry w tenisa
Jeżeli nie wiesz jakie założyć buty sportowe na pierwszy trening, to najbezpieczniej wybrać te z płaskim bieżnikiem (np. w jodełkę - jak na zdjęciu niżej).
Rada dla profesjonalistów - rodzaje bieżników w butach do tenisa
To już wyższy stopień wtajemniczenia...
Najczęściej spotykaną nawierzchnią kortów w Polsce jest mączka ceglana („clay”). Do tej nawierzchni najlepiej nadaje się podeszwa z płaskim bieżnikiem w tzw. jodełkę.
Fot. Jodełka - rodzaj płaskiego bieżnika w butach do gry na korcie ceglanym
Buty z inną podeszwą zastosujemy przy grze na korcie twardym („all court”), czyli nawierzchni betonowej, na której podeszwa bardziej się ściera, a stawy tenisisty są narażone na przeciążenia.
Fot. Rodzaj bieżnika w butach do gry na korcie twardym /betonowym
Na kortach ze sztuczną trawą najlepiej jest grać w butach z podeszwą „omni clay” z dużą ilością małych wypustków przypominających mini-korki.
Fot. Rodzaj bieżnika w butach do gry na korcie ze sztuczną trawą
Na kortach z naturalnej trawy (bardzo rzadko spotykany typ nawierzchni w Polsce) stosujemy obuwie z podeszwą o maksymalnej wysokości korków 3 mm.
Fot. Rodzaj bieżnika w butach do gry na kortach z naturalnej trawy
Autor: Tomasz Suchorzyński, instruktor tenisa, Toruń