Kupujemy RAKIETĘ TENISOWĄ - dobór wielkości rączki oraz główki rakiety
Rozmiar rączki rakiety do tenisa
Dobraliśmy już rakietę o odpowiedniej długości i wadze (patrz artykuł). Kolejny parametr, który powinniśmy wziąć pod uwagę to ROZMIAR RĄCZKI. Obwód rączki jest istotny, gdyż źle dobrana rączka będzie niewygodna dla gracza.
Rozmiary rączki oznacza się symbolami: 0, L1, L2, L3, L4 i L5, które odpowiadają jej obwodowi w calach od 4 do 4 i ⅝. Im większa dłoń, tym większy numer. Rozmiary 0 i L1 dotyczą rakiet dziecięcych i juniorskich. Najpopularniejsze rozmiary dla dorosłych to L2 i L3. Dla większości kobiet najbardziej odpowiedni jest zazwyczaj rozmiar L2. Rozmiary L3, L4 i L5 są przeznaczone z reguły dla mężczyzn.
Praktyczna rada: jeśli przy naturalnym uchwycie rączki rakiety pomiędzy palcami a kciukiem pozostaje nieco miejsca (na szerokość palca wskazującego drugiej ręki), to znaczy, że rączka ma odpowiedni rozmiar.
Kiedy nie jesteśmy pewni czy wybrać np. rączkę 1 czy 2, to zawsze bezpieczniej kupić rakietę z mniejszą rączką i ewentualnie pogrubić ją za pomocą owijki.
Wielkość główki rakiety
POWIERZCHNIA GŁÓWKI RAKIETY odpowiada za siłę i precyzję uderzenia. Wyraża się ona w calach kwadratowych jako pole powierzchni główki. Wartość ta waha się w przedziale 90-112.
Wyróżnia się trzy podstawowe wielkości główek rakiety:
- Midsize (małe) – do 93 cali kw.
- Midplus (średnie) – 94-103 cale kw.
- Oversize (duże) – powyżej 104 cali kw.
Mniejsza główka rakiety oznacza mniejsze pole trafienia, jednak daje graczowi (o ile jest on dobrze technicznie wyszkolony) większą kontrolę nad piłką i precyzję uderzenia – piłka trafia tam, gdzie planował ją posłać tenisista. Przy małej główce zawodnik musi włożyć w każde uderzenie więcej siły własnej. Zawodowcy używają rakiet z główką o rozmiarze maksymalnie 100 cali kw., a najczęściej pomiędzy 93 a 100.
Największe główki o rozmiarze powyżej 102 cali kw. przeznaczone są dla początkujących i średnio zaawansowanych tenisistów. Używając rakiety o dużej główce sam gracz musi włożyć mniej siły, aby przebić piłkę na drugą stronę siatki.
Autor wpisu: Tomasz Suchorzyński, instruktor tenisa, Toruń
Inne artykuły z tej serii:
Zanim kupisz RAKIETĘ DO TENISA - kilka rad przed zakupem
Kupujemy rakietę tenisową - z jakiego materiału powinna być wykonana?
JAKĄ KUPIĆ RAKIETĘ TENISOWĄ? – długość i waga rakiety
Akcesoria do rakiety tenisowej - owijki