Standardowe piłki do tenisa - wady i zalety

2022-01-07
Standardowe piłki do tenisa - wady i zalety
Standardowe piłki do tenisa - wady i zalety
Kategoria:   

 

PIŁKI CIŚNIENIOWE

Są to piłki najczęściej spotykane na kortach – mają charakterystyczny żółty kolor. Są one najbardziej uniwersalne, choć mimo swoich zalet, musimy także pamiętać o ich wadach.

Piłki ciśnieniowe powstają poprzez sklejenie dwóch połówek pod wysokim ciśnieniem i z użyciem specjalnego gazu, który pozostaje w ich wnętrzu. Piłki te sprzedawane są w specjalnych hermetycznych opakowaniach. Po ich otwarciu powinniśmy usłyszeć charakterystyczny dźwięk podobny do tego przy otwieraniu puszek z gazowanymi napojami. Dźwięk ten gwarantuje, że jakość piłek jest odpowiednia. Nowe piłki odbijają się na wysokość 135-147 cm.

Piłki ciśnieniowe są bardziej miękkie i lżejsze od piłek bezciśnieniowych, przez co zapewnianą lepszy komfort gry - zawodnik na korcie ma nad piłką ciśnieniową większą kontrolę w trakcie uderzeń. Natomiast są one nietrwałe – na skutek spadku wewnętrznego ciśnienia tracą one z czasem swoje właściwości. Są one idealne dla osób, które grają w tenisa regularnie na średnim i wysokim poziomie. Pozostawione w otwartym już pudełku, nawet nieużywane, po dwóch tygodniach nie nadają się do gry. Na profesjonalnych turniejach tenisowych zmienia się piłki co 9 gemów (!). Na to jak szybko trzeba będzie wymienić piłkę na nową wpływają warunki pogodowe (temperatura i wilgotność powietrza), rodzaj nawierzchni i styl gry, jaki reprezentujemy.

Są trzy klasy piłek ciśnieniowych w zależności od poziomu umiejętności gry w tenisa:

1/ klasa zawodowa  – do profesjonalnych rozgrywek,

2/ klasa mistrzowska – to opcja dla graczy na średnim poziomie zaawansowania,

3/ klasa rekreacyjna – dla amatorów.

Żeby sprawdzić czy piłka nadaje się do gry, należy ją upuścić z wysokości głowy. Jeżeli po odbiciu od podłoża piłka osiągnie wysokość naszego pasa, to jest w dobrej kondycji i można nią grać.

 

PIŁKI BEZCIŚNIENIOWE

Piłki bezciśnieniowe są twarde i ciężkie, gdyż są wypełnione grubym kauczukiem. Nie nadają się  one do rozgrywek turniejowych. Są za to dobrym wyborem do treningów oraz dla osób, które grają w tenisa okazjonalnie. Gra piłką tenisową bezciśnieniową charakteryzuje się dobrą jakością odbić, ale utrudnioną kontrolą uderzeń.

 

 

Autor wpisu: Tomasz Suchorzyński, instruktor tenisa Toruń

 

Czytaj również: PIŁKI DO TENISA DLA DZIECI I POCZĄTKUJĄCYCH DOROSŁYCH GRACZY